Skóra maluszka jest delikatna, cieńsza niż u osób dorosłych, skłonna do podrażnień i alergii. Kluczowa staje się odpowiednia pielęgnacja, aby przeciwdziałać suchości, świądowi, wypryskowi skórnemu. Bardzo częstym problemem u dzieci są odparzenia pieluszkowe i podrażnienia wokół ust. Na szczęście w sprzedaży znajdują się rozmaite kosmetyki, które łagodzą nieprzyjemne objawy, regenerują skórę, nawilżają ją i regenerują.
Sucha skóra głowy u dziecka? Jak rozwiązać ten problem?
Przesuszona i podrażniona skóra głowy u dziecka powoduje dyskomfort. Maluch zaczyna się drapać na skutek świądu i pieczenia, co staje się szczególnie męczące w nocy, bo zaburza sen. Kluczowe staje się to, aby dobrać właściwe produkty higieniczne, które temu zaradzą. Pamiętajmy o tym, aby zawsze stosować delikatne kosmetyki, bo zbyt mocne detergenty, chemiczne barwniki i aromaty mogą wywołać reakcję alergiczną u dziecka. To z kolei tylko spotęguje powstały problem, czyli nasili nieprzyjemne objawy.
Potrzebować będziemy dobrego szamponu, na bazie naturalnych składników, o prostym składzie. Jego zadaniem jest delikatne mycie i nawilżenie skóry głowy, aby nie doprowadzić do jej przesuszenia, łuszczenia, podrażnienia. Po umyciu zaleca się nałożyć krem nawilżający, który działa łagodząco i przywraca równowagę hydrolipidową. Dobrym rozwiązaniem jest także aplikowanie filtrów przeciwsłonecznych, czyli chroniących przed szkodliwym promieniowaniem.
Szorstka skóra u dziecka – jak temu przeciwdziałać?
Jeśli dziecko ma problem z suchością skóry, jej zaczerwienieniem i świądem, sięgajmy po specjalistyczne wyroby medyczne, które przywracają fizjologiczne funkcje barierowe skórze. Znaczenie ma to, aby kosmetyk był przebadany dermatologicznie. Zwracajmy uwagę, czy posiada wymagane certyfikaty i atesty. Godne polecenia są kosmetyki marki Miu U, które powstają na bazie naturalnych składników, starannie wyselekcjonowanych. Nie są one testowane na zwierzętach, co stanowi ich kolejną zaletę. Są w pełni bezpieczne w stosowaniu nawet u najmłodszych.
Sucha czerwona skóra wokół ust u dziecka i na twarzy – jak sobie z tym radzić? Czego unikać?
Zadaniem kosmetyku na suchą skórę jest nawilżanie, odbudowywanie bariery hydrolipidowej, uelastycznienie, zmiękczenie, uregulowanie wydzielania sebum, ochrona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (wiatr, promieniowanie słoneczne, wysokie i niskie temperatury). Im krótszy i prostszy skład, tym lepiej, szczególnie w przypadku dzieci. Wybierajmy kosmetyki na bazie naturalnych składników, pozbawionych chemii (sztucznych konserwantów, barwników, aromatów). Wystrzegajmy się preparatów, które zawierają oleje mineralne, parabeny, SLS i SLES, silikony, PEG i PPG, glikole.
W kosmetykach przeznaczonych do suchej skóry u dzieci należy szukać substancji aktywnych, które działają nawilżająco. Wybierajmy preparaty, które zawierają:
- Ceramidy,
- Elastynę,
- D-panthenol,
- Kolagen,
- Kwas hialuronowy,
- Mleczan sodu,
- Peptydy,
- Mocznik,
- Skwalen,
Rewelacyjnie nadają się kosmetyki, które obfitują w naturalne masła roślinne, oleje i ekstrakty. Godne polecenia są kremy z aloesem, gliceryną, hydrolatami, lanoliną, masłem shea, olejkiem jojoba, olejem kokosowym i konopnym, wyciągiem z rumianku, ekstraktem z nasion owsa.
Sucha skóra u dziecka czym smarować?
Idealnym wyborem w przypadku dzieci będą emolienty, czyli specjalistyczne kosmetyki, które nawilżają i natłuszczają skórę. Warto po nie sięgać już w przypadku noworodków i niemowląt. Zaleca się, abyśmy aplikowali kosmetyki o pH 5,5. Neutralny odczyn wiąże się z wieloma korzyściami – przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów na powierzchni skóry. Pamiętajmy o tym, że jeśli będzie ona sucha i rozdrapana, powstaną warunki sprzyjające namnażaniu się chorobotwórczych mikroorganizmów. Dobry emolient zawiera substancje okluzyjne, wiążące wodę i odbudowujące warstwę ochronną naskórka.
Co na odparzenia u niemowlaka? Profilaktyka odparzeń - jakie produkty warto stosować
Częstym problemem u dzieci są odparzenia pieluszkowe, co wiąże się z powstaniem stanu zapalnego skóry. O odparzenia nietrudno, jeśli skóra jest narażana na działanie wysokiej temperatury, wilgotności i tarcia. Kluczowe staje się oczywiście regularne wymienianie pieluszki, która stanowi siedlisko sprzyjające namnażaniu się bakterii. Znaczenie ma również wietrzenie pupy. Stawiajmy na materiały przewiewne, co gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza.
Pamiętajmy o stosowaniu produktów, które są przeznaczone dla najmłodszych, czyli dedykowane niemowlakom. Idealne będą kremy na odparzenia, które chronią skórę i przeciwdziałają jej uszkodzeniom, dyskomfortowi. Najlepszym rozwiązaniem jest nakładanie go każdego dnia, po ściągnięciu pieluszki i umyciu okolic intymnych. Godne polecenia są przede wszystkim kremy na odparzenia, które mają w składzie tlenek cynku. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i ochronne. Nie może zabraknąć też lanoliny, która wspaniale nadaje się do natłuszczenia i nawilżenia skóry. Mile widziana będzie także substancja o działaniu odkażającym. W kremie na odparzenia powinny znajdować się także substancje, które mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Pamiętajmy również o sprawdzeniu, czy kosmetyk został przebadany dermatologicznie.